انبار محل و مکانی است که یک یا چند نوع کالای بازرگانی، صنعتی، مواد اولیه و یا فرآورده‌های مختلف در آن نگهداری می‌شود که بر اساس یک سیستم صحیح، طبقه‌بندی و تنظیم می‌گردد. مدیریت انبار ، عبارت است از دریافت جنس یا کالا از خارج از شرکت و نگهداری آن‌ها با توجه به قوانین انبارداری و رسانیدن اجناس و کالاهای موردنیاز به خریداران در حداقل زمان ممکن. هدف از تشکیل و ایجاد انبارها چه در سازمان‌های دولتی و چه در بخش خصوصی، تأمین و نگهداری کالاهای موردنیاز سازمان است. در این مقاله سعی داریم مفهوم مدیریت انبار را به‌خوبی انتقال دهیم.

مدیریت انبار لجستیک

سیستم مدیریت انبار (WMS)

به زبان روان، سیستم مدیریت انبار (WMS) یک نرم‌افزار کاربردی است که به کنترل و مدیریت عملیات روزانه در یک انبار کمک می‌کند. سیستم مدیریت انبار (WMS) یا مکانیزاسیون انبار به یک کسب‌وکار، در مدیریت و بهره‌برداری از انبار یا مرکز توزیع، توانایی کنترل می‌دهد.

فرآیند انبارداری محصولات را می‌توان از طریق این سیستم بهینه‌سازی کرد. این ‌یک فرآیند طولانی است و نیاز به مراحل مختلفی دارد، ازجمله گرفتن محصولات از تامین ‌کنندگان، حفظ سطح موجودی و حمل این محصولات به مشتریان، سازمان‌دهی و پردازش اطلاعات مهم به این فرایند منتهی می‌شود و در اغلب موارد، کسب‌وکار بزرگ‌تر نیازهای توزیع پیچیده‌تر و سنگین‌تری دارد.

یک WMS باکیفیت بالا، باید قادر به ادغام تدارکات باشد که فرایندها را ساده‌تر کرده، کارایی را به حداکثر رسانیده و هزینه‌های غیرضروری را حذف ‌کند. هدف هر انبار کنترل ورود و خروج و موجودی کالاها به بهترین و مؤثرترین روش ممکن است.

با پیشرفت فنّاوری و رقابت‌های فشرده، روش‌های کاغذی پاسخگو نمی‌باشند. با وجود اینکه یک WMS از عملیات انبارداری در مقیاس بزرگ بهره می‌برد، هم‌چنین می‌تواند برای کسب‌ و کارهای کوچک نیز مفید باشد.

روش کار سیستم مدیریت انبار

زمانی که مشتری و سرور نرم‌افزار، WMS (نرم‌افزار انبار مکانیزه) را اجرا می‌کنند، هر مشتری می‌تواند از هر سرور به نقشه دسترسی داشته باشد. هر مشتری می‌تواند از یک یا چند سرور دیگر، نقشه‌ها را ترکیب کند و همچنین هر مشتری می‌تواند از نقشه‌های ارائه‌شده توسط هر سرور، درخواست اطلاعات کند.

زمانی که برنامه نویسان نیاز به نوشتن کد برای پیاده‌سازی مشخصات دارند، کاربران نهایی می‌توانند از محصولاتی که شامل اطلاعات انتشار و دسترسی جغرافیایی می‌شوند، استفاده کنند. خریداران یک نرم‌افزار می‌توانند بهترین راه‌حل برای نیازهایشان را انتخاب کنند.

سیستم مدیریت انبار

مدیریت انبار و انبارگردانی جزء اصلی‌ترین امور یک شرکت می‌باشد. با داشتن یک سیستم انبارداری خوب و موفق که قابلیت رشد و توسعه داشته باشد، می‌توان در خدمت‌ رسانی بهتر و گسترش خدمات که در نهایت منجر به پیشرفت شرکت می‌شود، به بهترین شکل ممکن عمل کرد.

مدیریت انبار و انبارگردانی جزء اصلی‌ترین امور یک شرکت می‌باشد. یک سیستم انبارداری خوب و موفق است که قابلیت رشد و توسعه دارد، می‌تواند در خدمت ‌رسانی بهتر و گسترش خدمات که در نهایت منجر به پیشرفت شرکت می‌شود فعالیت کند و قادر است به بهترین شکل ممکن کار کند.

قبل از هر چیز، نیازهای کسب‌وکار خود را ارزیابی کنید. شناسایی نیازهای اصلی کسب‌وکار شرکت شما نقش مهمی در انتخاب WMS دارد. به‌ عبارت‌ دیگر دانستن مشکل به این معنی است که شما در تلاش برای برطرف نمودن آن هستید البته با کمک راهکارهای سیستمی.

هدف از سیستم مدیریت انبار، ارائه مجموعه‌ای از روش‌های خودکار کامپیوتری، برای مدیریت و نظارت بر موجودی انبار، به ‌منظور به حداقل رساندن هزینه‌ها و زمان‌های تحقق و ساده‌سازی فرآیندهای انبار می‌باشد.

سیستمی را انتخاب کنید که می‌تواند برای پشتیبانی از فرآیندهای مختلف کسب‌وکار تنظیم شود. باگذشت زمان، نیازهای تجاری تغییر می‌کند و سیستم باید بتواند با آن تغییرات هماهنگ شود.

اطمینان حاصل کنید که WMS انتخابی شما این امکان را داشته باشد، به‌عنوان‌مثال اگر سیستمی که قصد خرید آن رادارید به ‌صورت آفلاین است در آینده امکان تغییر آن به آنلاین نیز وجود داشته باشد. به این نکته توجه نمایید که پیکربندی درست، اصلاح نیست، بلکه کلید موفقیت است.

انواع سیستم‌های مدیریت انبار

انواع مختلفی از سیستم‌های مدیریت انبار وجود دارند. آن‌ها می‌توانند سیستم‌های مستقل یا ماژول‌های یک سیستم ERP یا مجموعه اجرایی زنجیره تأمین باشند.

بسته به اندازه و پیچیدگی سازمان، سیستم می‌تواند مانند یک سری از فهرست‌های دست ‌نوشته‌ای که در صورت لزوم به‌روز می‌شوند، ساده باشد و یا صفحات گسترده‌ای باشد که با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند مایکروسافت اکسل یا اکسس، یا برنامه نرم‌افزاری پیشرفته‌تر و یا نرم‌افزار مبتنی بر هدف، کار کنند.

 

سیستم مدیریت انبار تجارت الکترونیکی

سیستم‌های مدیریت انبار، فرآیندهای درگیر در فروش درون بازارهای آنلاین را ساده می‌کنند. WMS ساخته‌شده برای تجارت الکترونیکی نیازمند چیزی فراتر از یک سیستم معمولی است.

علاوه بر تمام ویژگی‌های معمول WMS مانند دریافت، برداشت، حمل‌ونقل و غیره، تجارت الکترونیک WMS مستلزم محاسبه نیازهای دیگر است، ازجمله مهم‌ترین آن‌ها، بازیابی و تحویل مقادیر به بازارهای مختلف آنلاین (مانند آمازون، eBay، Buy.com، وب‌سایت فروشنده و غیره) می‌باشد. جلوگیری از فروش اضافه‌تر از انبار مهم است.

مقدار واقعی موجود هر محصول خاص، باید به‌ موقع در دسترس باشد. تنها مسئله‌ای که ممکن است اتفاق بیافتد این است که آیا یک سیستم مدیریت انبار مجهز به یک سیستم مدیریت کانال است یا خیر.

یکی دیگر از راه‌هایی که WMS می‌تواند فرآیندهای تجارت الکترونیک را خودکار کند، سرعت بخشیدن در لیست کردن محصولات در بازارهای مختلف است. WMS همچنین باید بتواند سفارش‌ها را برای پیگیری از کانال‌های آنلاین، از طریق یکپارچه‌سازی یک پلت فرم حمل‌ونقل، به دست آورد.

 

فرم تماس

آخرین مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *