مشاوره مدیریت مالی

مشاوره مدیریت مالی

مدیران سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی فرد یا گروهی که دارای دانش نظری و عملی اقتصاد و حسابداری، بازار مالی، بانکداری و تحلیل تهیه گزارش از داده‌های مالی می‌باشد و از مهارت‌های تفکر انتقادی، درک مفاهیم، مدیریت منابع مالی، مدیریت زمان و قضاوت و تصمیم‌گیری کارا و مؤثر برخوردار می‌باشد به‌عنوان مشاوره مدیریت مالی برمی‌گزینند. 

از مهم‌ترین وظایف مشاوران مدیریت مالی:

-­ تجزیه‌وتحلیل اطلاعات مالی مشتریان برای تعیین استراتژی‌ها و دستیابی به اهداف مالی مشتری.

-­ پاسخگویی به سؤالات مشتریان درباره اهداف و جزئیات طرح‌های مالی و استراتژیک.

-­ فروش محصولات مالی مانند سهام، اوراق قرضه شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بیمه در صورت داشتن مجوز.

-­ ساخت و حفظ جایگاه مشتریان، به‌روز کردن طرح‌های مشتریان فعلی و جذب دائم مشتریان.

-­ پیشنهاد راهکارهایی که مشتری بتواند دررسیدن به مقاصد و اهداف مالی به کار گیرد، ازجمله توصیه‌هایی در حوزه‌هایی مانند مدیریت نقدینگی، پوشش بیمه و برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری.

مؤسسه با برخورداری از کادر مدیریتی و کارشناسی مناسب، با ارائه خدمات مشاوره مدیریت مالی، خود را در موفقیت مشتریان سهیم می‌نماید.

مشاوران مالی وظایف متعددی دارند و با توجه به شرایط فعلی شما ازنظر مالی و اهدافی که برای آینده در نظر دارید، توصیه‌های خود را برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌کنند. بعد از خواندن این مقاله، در مورد فرایند مشاوره و اینکه مشاوران مالی چطور بهترین سرمایه‌گذاری را برای شما انتخاب می‌کنند، اطلاعات دقیقی به دست می‌آورید.

مشاور مالی: برنامه‌ریز، مربی، شریک
مشاور مالی در حقیقت، شریک برنامه‌ریزی شما است. به‌عنوان‌مثال، ممکن است شما تصمیم بگیرید خانه‌ای ویلایی برای تفریحاتتان بخرید یا دوره‌ای را در دانشگاه خصوصی برای ده سال آینده بگذرانید. برای دستیابی به این اهداف، به کسی نیاز دارید که برای تحقق این برنامه‌ها به شما در برنامه‌ریزی کمک کند. اینجا درست همان‌جایی است که نیاز به مشاور مالی را احساس خواهید کرد. انتخاب صحیح یک مشاور مالی، بسیار حیاتی است.

شما و مشاور مالی‌ای که انتخاب کرده‌اید، همراه باهم، موضوعات مختلف را بررسی می‌کنید؛ ازجمله اینکه باید چقدر پول پس‌انداز کنید، چه نوع حساب بانکی بازکنید، چه نوع بیمه‌ای داشته باشید و نیز برنامه‌های پرداخت مالیات را بررسی می‌کنید.

علاوه بر این، مشاور مالی نقش یک مربی را بازی می‌کند. بخشی از وظیفه‌ی مشاور مالی این است که به شما کمک کند تا هر آنچه که در مسیر دستیابی به هدفتان وجود دارد، شناسایی کنید و آن را بشناسید. فرایند آموزش، ممکن است شامل اطلاعات جزئی و مشاوره‌های دقیق در مورد موضوعات مالی باشد. در آغاز، ممکن است این مشاوره‌ها و بحث‌های آموزشی فقط در مورد پس‌انداز و سرمایه‌گذاری باشد. ولی وقتی شروع به پیشرفت می‌کنید، مشاور مالی، شمارا در درک پیچیدگی‌های سرمایه‌گذاری، بیمه و مسائل مرتبط با مالیات یاری می‌کند.

قدم اول در مشاوره مدیریت مالی، اطلاع از وضعیت سلامت مالی شما است. اگر به‌درستی ندانید که در حال‌ حاضر چه شرایطی دارید، نمی‌توانید برای آینده برنامه‌ریزی کنید. پرسش‌نامه‌های مفصلی وجود دارد که با تکمیل آنها می‌توانید برای اطلاع از وضعیت مالی خود به مشاور مالی کمک کنید. به‌این‌ترتیب، مشاور مالی اطمینان پیدا می‌کند که به همه‌ی اطلاعات لازم دست پیداکرده و چیزی را از قلم نینداخته است.

پرسش‌نامه‌ی مالی اولیه

مشاور مالی با شما صحبت می‌کند تا در مورد دارایی‌ها، بدهی‌ها، درآمد و هزینه‌هایتان به نتایج روشنی برسد. علاوه، در پرسش‌نامه، منابع درآمد آتی و مستمری‌هایی که بعدها خواهید گرفت و سرمایه‌گذاری‌های طولانی‌مدت مشخص‌شده است. همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها، مستمری‌ها، هدایا و منابع درآمد فعلی و مورد انتظار در این پرسش‌نامه فهرست شده و برای آنها در آینده برنامه‌ریزی می‌شود.

مؤلفه‌ی مرتبط با سرمایه‌گذاری در این پرسش‌نامه بیشتر بر موضوعات ذهنی تمرکز دارد؛ مثلاً میزان ریسک‌پذیری یا تحمل ریسک و ظرفیت ریسک. اطلاع کلی در مورد ظرفیت و تحمل ریسک، به مشاور کمک می‌کند که زمان مناسبی را برای تخصیص دارایی‌ها تعیین کند. همچنین، از طریق پرسش‌نامه‌ها به مشاور خود این امکان را می‌دهید که ترجیحات شما در سرمایه‌گذاری را بشناسد.

در ارزیابی اولیه، موضوعات دیگری نیز گنجانده‌شده است؛ ازجمله اطلاعات لازم در مورد سایر موضوعات مدیریت مالی مثلاً مسائل مرتبط با بیمه یا وضعیت مالیاتی. مشاور مالی باید در مورد طرح‌های املاک که در حال‌ حاضر برای خودتان در نظر دارید، اطلاعات کافی داشته باشد. همچنین باید با سایر اعضای تیم تصمیم‌گیری مثلاً حسابداران و وکلای شما نیز در ارتباط باشد. زمانی که شما و مشاور مالی، به کمک هم از وضعیت فعلی مالی و جایگاه خود و برنامه‌های آینده آگاهی کامل پیدا کنید، آماده خواهید بود که همکاری خود را شروع کنید و به اهداف مالی خود برسید.

مشاور مالی، همه‌ی این اطلاعات اولیه را بررسی و در قالبی طرح جامع ارائه می‌کند.

طرح مالی 

طرح مالی را باید به‌عنوان نقشه‌ی راه برای آینده‌ی اقتصادی خود در نظر بگیرید. این طرح با نکات کلیدی به‌دست‌آمده از پرسش‌نامه‌ی اولیه شروع می‌شود و وضعیت مالی فعلی‌تان را خلاصه می‌کند. این نکات شامل مواردی ازجمله ارزش خالص، دارایی‌ها، بدهی‌ها، سرمایه‌ی در گردش و سرمایه‌ی نقد است. علاوه ‌بر این، طرح مالی شامل خلاصه‌ای از اهدافی است که شما و مشاور مالی در مورد آنها بحث و تبادل‌نظر کرده‌اید و برای ادامه‌ی مسیرتان در نظر گرفته‌اید.

بخش تحلیل و بررسی این سند طولانی به چند موضوع مختلف تقسیم می‌شود که شامل تحمل ریسک، جزئیات طرح‌های مرتبط با املاک، وضعیت خانوادگی، بیمه‌های بلندمدت و سایر مسائل مالی مربوط به زمان حال حاضر و آینده است.

بر اساس ارزش خالص مورد انتظار و درآمدهای آتی در زمان بازنشستگی، طرح مالی بهترین و بدترین شرایطی که ممکن است در آینده پیش بیاید را شبیه‌سازی می‌کند. به‌این‌ترتیب، می‌توانید از قبل، خودتان را برای سخت‌ترین شرایط آماده کنید.

 

خدمات ما

تیم حرفه ای ما

تیمی که با مهارت و تخصص ، پروژه های موفق را انجام داده اند

کیانوش سعادتی
مدیر مارکتینگ و برندینگ

مریم خداویرین
مشاور مدیریت سازمانی

امیر رضا محترمی
مشاور مدیریت لجستیک

مهدیه فرحناک
مشاور مدیریت مالی و مالیاتی

فرم تماس

آخرین مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *